WIZY PRACY
Bez kontraktu
(z ograniczeniem wiekowym)
Pracy w Kanadzie nie brakuje, wie to każdy, kto przyjechał, chociażby z wizytą lub kto przegląda internetowa ogłoszenia pracy w Kanadzie. Jednak by pracować w Kanadzie, należy posiadać autoryzację pracy ( wizę pracowniczą), jaką nie zawsze łatwo jest załatwić. Należy wiedzieć w jakiej kategorii się ubiegać i jakie są wymogi prawne.
Od niedawna polscy obywatele mogą starać się o zezwolenie na pracę w programie SWAP. Choć program sam w sobie jest raczej możliwością zdobycia międzynarodowego doświadczenia, nauki języka, poznania kultury, dla niektórych staje się on szansą przyjechania - legalnego zatrudnienia i znalezienia dalsze legalnego zatrudnienia i znalezienia dalszej drogi imigracyjnej. Wielu naszych klientów spotkało odpowiedniego pracodawcę, który chce zatrudnić polskich pracowników na stałe, co otwiera dalsze opcje pozostania w Kanadzie. Okazuje się bowiem, że Polacy są rzetelnymi i dobrymi pracownikami.
Polacy mają następnie szanse pozostania na przykład w programie Canadian Experienced Class, Federal Skilled Workers lub korzystając z programów prowincyjnych.
Niektórzy przez rok oszczędzają fundusze, by ponownie powrócić do Kanady na studia.
Myślę, że z wielu programów stałej rezydencji, imigracja prowincyjna jest jedną z najlepszych opcji, jaką warto wziąć pod uwagę, ponieważ wnioski są załatwiane szybciej, kandydat nie musi zdawać trudnych językowych testów, otrzymuje także w większości przypadków na czas trwania procedury wizę pracowniczą. Oczywiście zależne jest to od samego kandydata i programu, a są one różne w każdej prowincji.
Wielu polskich imigrantów niestety popełnia duży błąd, przybywając do Kanady i podejmując się pracy nielegalnej, kiedy można przed przylotem otrzymać wizę pracowniczą, tak jak pisałam, bez posiadania kontraktu pracy.
Praca i pozostanie bez statusu może zamknąć niektóre możliwości pozostania, nie wspominając już o tym, że osobie pracującej lub pozostającej bez ważnej wizy grozi areszt i deportacja.
WIZA PRACOWNICZA
( bez ograniczenia wiekowego)
Osoby nie posiadające kanadyjskiego obywatelstwa lub pobytu stałego musza uzyskać zezwolenie na pracę, aby zatrudnić się w Kanadzie.
Zezwolenia na pracę wydają kanadyjskie placówki zagraniczne na podstawie zatwierdzenia oferty pracy (Labour Market Opinion) i nie tylko w lokalnym Biurze Zatrudnienia w Kanadzie (Human Resources Development Canada), choć niektóre programy są zwolnione z tego wymogu, np.SWAP.
Procedura związana z poświadczeniem oferty pracy ma na celu potwierdzenie deficytu kadrowego- osób posiadających pobyt stały w Kanadzie, które mogłyby podjąć prace na oferowanym stanowisku. Niektóre rodzaje pracy nie wymagają posiadania Labour Market Opinion. Na przykład, osoby wyjeżdżające do oddziałów swojej firmy macierzystej, pracownicy związani z działalnością charytatywną, naukowcy, profesorowie oraz osoby nominowane przez władze prowincjonalne w Kanadzie są zwolnieni z obowiązku posiadania Labour Market Opinion przed złożeniem wniosku o zezwolenie na pracę.
Podobnie wybierających się do Kanady do pracy w charakterze personelu duchownego, niektórych badaczy naukowych, dziennikarzy, prezenterów oraz sportowców i ich trenerów, którzy są zatrudnieni przez pracodawcę poza granicami Kanady.
JAK UBIEGAĆ SIĘ O ZEZWOLENIE NA PRACĘ Ubiegający się o zezwolenie na pracę musi złożyc odpowiednio umotywowany wniosek, dokumentację wraz z opłatami
Oferta pracy od pracodawcy w Kanadzie – dokument ten powinien zawierać informacje dotyczące proponowanego stanowiska pracy, zakresu obowiązków, wynagrodzenia oraz okresu zatrudnienia. W przypadku posiadania potwierdzenia oferty pracy przez Biuro Pracy w Kanadzie (Labour Market Opinion), należy dołączyć ten dokument do wniosku o autoryzację na prace.
Ważne jest, by udokumentować posiadane kwalifikacje, zgodnie z wymaganiami określonymi w ofercie pracy oraz potwierdzeniu oferty pracy. Zaleca się również załączyć aktualne CV oraz zaświadczenia z poprzednich miejsc pracy i/lub kopię świadectw ukończenia szkól lub kursów.
Należy dostarczyć świadectwo niekaralności z kraju swojego obywatelstwa jak również ze wszystkich krajów, w których aplikant zamieszkiwał przez okres sześciu miesięcy lub dłuższy.
Może zaistnieć konieczność odbycia rozmowy kwalifikacyjnej z urzędnikiem wizowym.
Niektóre osoby wybierające się do pracy w Kanadzie muszą wykonać badania lekarskie. W razie takiej konieczności, formularze badań lekarskich zostaną wydane po złożeniu i rozpatrzeniu wniosku. Konieczność przejścia badań lekarskich może wydłużyć rozpatrywanie wniosku o kilka tygodni.
Towarzyszące pracownikom tymczasowym dzieci uczęszczające do szkół podstawowych lub średnich w Kanadzie musza otrzymać zezwolenie na naukę przed wyjazdem do Kanady. Nie musza one wypełniać dodatkowego formularza, konieczne jest jednak uiszczenie opłaty za rozpatrywanie wniosku o zezwolenie na naukę. W przypadku wyjazdu do prowincji Quebec, o zezwolenia na naukę należy starać się po przyjeździe do Kanady. Dzieci uczęszczające do żłobków i przedszkoli nie wymagają zezwoleń na naukę.
Imigracyjna afera
artykuł "Goniec", styczeń 2011
Pracodawca podzielił się kasą z nieuprawnionym, nielicencjonowanym agentem pracy, jednak kontrakt został zerwany natychmiast po przylocie klienta do Kanady, co automatycznie anulowało jego prawo pracy (wizę pracowniczą dla określonej firmy w Kanadzie).
Niedawno wyszło na jaw oszustwo związane z załatwianiem pobytu stałego oraz zaaranżowanych ofert pracy. Jednym z popularnych programów imigracyjnych jest emigracja punktowa, w której ważną rolę spełnia posiadanie oferty zatrudnienia w Kanadzie. Za ofertę pracy otrzymuje się 10 dodatkowych punktów na 67 wymaganych, by otrzymać pobyt stały. W dodatku wnioski wsparte ofertą pracy są rozpatrywane szybciej.
Jak podaje kanadyjska prasa, imigracyjny pośrednik aranżował oferty pracy dla swoich klientów za około 9 i pół tysiąca dolarów, jednak okazało się, że pracodawcy tak naprawdę nie potrzebowali pracowników - nowych imigrantów. Podejrzewa się, że oferty były podpisywane jedynie w celu biznesowym i po to, by klient otrzymał dodatkowe punkty. Jednak w świetle prawa imigracyjnego jest to fałszerstwo, dlatego podania klientów z "biznesowymi" ofertami pracy bez pokrycia zostały odrzucone przez urząd imigracyjny. Trwa śledztwo w tej sprawie.
Rzecznik prasowy ministerstwa imigracji Douglas Kellarn oświadczył w swojej wypowiedzi dla CBC News, że władze imigracyjne Kanady zdają sobie sprawę z tego, że niektórzy NIELICENCJONOWANI pośrednicy imigracyjni działają w podobny nieuczciwy sposób, oszukując urząd i swoich klientów. Jak się okazało, klienci konsultanta nie wiedzieli, że oferta pracy nie jest rzetelna i że praca nie będzie im zapewniona po przylocie.
Osobiście znam sytuacje, kiedy sprowadzonym na wizę pracowniczą pracownikom pierwszego dnia wypowiedziano zatrudnienie właśnie z tych samych powodów. Pracodawca podzielił się kasą z nielegalnym agentem, jednak kontrakt został zerwany natychmiast po przylocie klienta do Kanady, co automatycznie anulowało jego prawo pracy (wizę pracowniczą dla określonej firmy w Kanadzie).
Myślę, że problem jest dość poważny i w niedalekiej przyszłości wiele osób może otrzymać decyzję odmowną w swojej sprawie pobytowej i tylko dlatego, że ich oferty pracy nie są wiarygodne. Może rząd zacznie monitorować niektóre firmy i pracodawców.Zapowiada się już zmiana procedur zatwierdzenia ofert pracy.
DLATEGO NALEŻY WYBRAĆ LICENCJONOWANEGO DORADCĘ PRAWA, KTÓRY KIERUJE SIĘ NIE TYLKO KOMPETENCJĄ ALE TAKŻE ETYKĄ ZAWODOWĄ.
WIELU POŚREDNIKÓW DZIAŁA W SPOSÓB NIELEGALNY I NIE POSIADA UPRAWNIEŃ ZAWODOWYCH.

Od czego należy zacząc ?
Po pierwsze należy dokonać ewaluacji swoich zaświadczeń, dyplomów, uprawnień zawodowych.
Wszystkie dokumenty edukacyjne i zatrudnienia muszą być tłumaczone przez przysięgłego w Kanadzie tłumacza.Rząd kanadyjski nie uznaje tłumaczeń zrobionych w innych krajach,nie mają one odpowiedniej wierzytelności.
Pracodawcy,także biura pośrednictwa pracy wymagają kanadyjskich ewaluacji edukacyjnych dlatego,ze standarty kanadyjskie różnią się od standartów w innych krajach.
W dodatku, w trakcie załatwiania wizy pracowniczej –prawa pracy na terenie Kanady, podanie kandydata-pracownika może być odrzucone,jesli nie spełnia on wymogów i nie posiada kanadyjkiego zatwierdzenia-ewaluacji.
Dokonanie ewaluacji moze być jedyną przepustką do zatrudnienia w wielu krajach.
UWAGA-Większość oferowanych w Kanadzie ofert w Internecie jest dla osób zamieszkujących w Kanadzie na stałe i z zalegalizowanym statusem. Jeśli poszukujecie ofert na wlasną rękę, upewnijcie się najpierw czy bank ofert nie jest placówką rządową lub wspierającą rząd.Takie instytucje mają na celu zwalczanie nadużywanie zasiłku socjalnego i pomoc w znalezieniu pracy lokalnym mieszkańcom, obywatelom. Warto jednak nawiazac kontakt z potencjalnymi pracodawcami,którzy jesli mają deficyt kadrowy-mają prawo do sprowadzenia pracowników zagranicznych. Po dwóch latach kontraktu możecie starać się o pobyt stały!
Zazwyczaj nie jest to łatwe zadanie... często w tym przedsięwzięciu pomagają znajomi i rodzina w Kanadzie. Jednak co zrobić, jeśli jeszcze w Kanadzie nie posiadamy przyjaciół i rodziny i musimy zdać się na samych siebie?
Wiele osób zwraca się do konsultantów czy adwokatów, jednak doradcy imigracyjni nie są agentami pracy i właściwie nie powinni załatwiać ofert pracy w Kanadzie, nie jest to tak zupełnie zgodne z prawem, ponieważ istnieje konflikt interesów – czy bronią praw swoich klientów, czy ich pracodawców?
Ponadto licencjonowanym agentom pracy-rekruterom powinien płacić pracodawca. Co może opłacać klient-imigrant, to procedury prawne, na przykład wizowe lub pobytowe.
Obecnie najpopularniejszą metodą szukania oferty pracy jest Internet, polecam kilka stron, pomagających dotrzeć do kanadyjskich pracodawców:
www.jobbank.ca
www.saskjob.ca
www.jobrapido.com
www.kijiji.ca
monster.ca
Zalecam także, by opublikować też swoją ofertę.
W poszukiwaniach zatrudnienia ważne jest, by przygotować odpowiedni życiorys, także według norm kanadyjskich. Wiele osób wysyła mi swoje CV, myśląc, że nasza firma zajmuje się szukaniem pracy w Kanadzie, i muszę przyznać, że bardzo rzadko dokumenty są starannie i poprawnie przygotowane.
Zauważyłam także, że emigranci z Polski nie opracowują listów przewodnich (Cover Letter). Ponadto ich życiorysy w języku angielskim często posiadają wiele błędów językowych, niektórzy tłumaczą swoje życiorysy automatycznym tłumaczem Google i wygląda to dość sztucznie i nieprofesjonalnie.
Drugim problemem, jaki napotykają emigranci z Polski, jest nieznajomość procedur imigracyjnych.
Większość osób nie wie lub nie zdaje sobie sprawy z tego, że by podjąć pracę w Kanadzie, należy posiadać wizę pracowniczą. Procedury uzyskania wizy pracy mogą być dość skomplikowane i istnieją różne możliwości (np. program International Experience Canada, umowa NAFTA, programy prowincyjne lub ubieganie się przez posiadaną i zatwierdzoną w Kanadzie ofertę pracy). Należy wybrać najodpowiedniejszy program.
Kandydat powinien zapoznać się w choć podstawowym stopniu z możliwościami otrzymania autoryzacji pracy, co ułatwia negocjacje z kanadyjskim pracodawcą. Wielu pracodawców zna procedury, ma doświadczenie w sprowadzaniu zagranicznych pracowników, niektórzy posiadają już specjalne zezwolenie na zatrudnienie cudzoziemców z kanadyjskiego urzędu, co znacznie ułatwia i przyspiesza procedurę otrzymania wizy pracy. Piszę tu oczywiście o opinii rynku pracy LMO (Labour Market Opinion).
Trzecim problemem naszych rodaków jest BARIERA JĘZYKOWA, nawet jeśli kandydat posiada poszukiwane umiejętności i doświadczenie, musi bazować na polonijnej firmie, co znacznie ogranicza możliwości znalezienia zatrudnienia na szerokim kanadyjskim rynku.
Nawet jeśli oferta jest dostępna, kandydat nie przechodzi rozmowy kwalifikacyjnej-osobistej lub z pomocą Skype'a, a kanadyjski pracodawca zniechęca się niemożnością komunikowania się z potencjalnym pracownikiem.
Warto pamiętać, że wiza pracy może być sporą, jeśli nie jedyną, szansą uzyskania pobytu stałego. Oczywiście należy spełnić inne kryteria istniejących programów pobytowych.
zabela Embalo